Liga e Parë Top lajmet

Chris Marlon: Atmosfera në dhomën e zhveshur është shumë e mirë sepse të gjithë djemtë janë shumë të mirë.

Chris Marlon: Atmosfera në dhomën e zhveshur është shumë e mirë sepse të gjithë djemtë janë shumë të mirë.

Një futbollist francez 30-vjeçar, origjinalisht nga Gaboni, nisi karrierën e tij në Mal të Zi, duke luajtur për Mladost Lob.bet, me të cilën arriti promovimin në Ligën e Parë të Malit të Zi të Meridianbet.

Më vonë, ai u transferua te FK Mornar, ku shpejt “u ngjitur” me ekipin. Trajneri Zoran Đurašković e “riemëroi” atë nga ana e majtë në pozitën e sulmuesit central në mungesë të kapitenit Aleksandar Vujačić, e cila doli të ishte një lëvizje e mirë. Shpejtësia e tij sjell probleme për mbrojtjet kundërshtare dhe paraqitjet e tij të mira kontribuojnë në suksesin e ekipit.

Në botën e futbollit, kush është Chris Marlon Ondong Mba?

Chris Marlon Ondong Mba është një futbollist i lindur në Francë, origjinalisht nga Gaboni. Karriera e tij futbollistike ka përfshirë lojën për klube të ndryshme dhe në disa vende të ndryshme në të gjithë Evropën.

Ai filloi në Francë, duke luajtur për FC Poitiers si një lojtar i ri. Ai u transferua në Belgjikë herët në karrierën e tij, ku luajti për FC Brussels, FC Tournai dhe FC Izegem. Më vonë, ai luajti në Angli për Matlock Town dhe më pas u transferua në divizionin e parë në Sllovakinë. Pas kësaj, ai nënshkroi me klubin leton FK Ventspils, me të cilin luajti në garat evropiane.

Pas periudhës së tij në Letoni, ai luajti për klubin kipriot Ermis Aradippou. Fundja, ai erdhi në Mal të Zi, ku luajti për Mladost Lob.bet dhe tani është anëtar i FK Mornar.

Ne biseduam me Chris Marlon Ondong Mba dhe e pyetëm atë për përshtatjen e tij fillestare në Mal të Zi, qytetin e Barit dhe adaptimin e tij në futbollin malazez.

“Më pëlqen Mal i Zi dhe qyteti i Barit; është një zonë e bukur, një vend i qetë dhe natyra e bukur. Unë veçanërisht dua detin, dhe jam i lumtur këtu. Futbolli këtu është ndryshe nga vendet ku kam luajtur më parë. Është një sport fizikisht më i kërkuar, por ka disa ekipe të mira për të konkurrur.”

 

Kur bëhet fjalë për lojën si një numër nëntë, si një sulmues, duket se po përparon gjithnjë e më shumë në lojëra, duke pasur parasysh shpejtësinë tuaj dhe problemet që i bëni mbrojtjeve kundërshtare?

 

“Pozicioni im kryesor është si sulmues majtas dhe djathtas, por mund të luaj edhe si sulmues. Po, trajneri më cakton në këtë pozicion, dhe detyra ime është të ndihmoj ekipin, pavarësisht pozicionit në fushë. Gjëja më e rëndësishme është të ndihmoj ekipin të arrijë rezultate të shkëlqyera dhe të plotësojë qëllimet tona, kështu që nëse duhet të luaj si sulmues ose mbrojtës majtas për të ndihmuar ekipin, do ta bëj. Po, një nga cilësitë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *