2. Liga e Malit të Zi Top lajmet

ROLAJ ME: EKIPI IDEAL 16. RUNDI 2. CFL

Redaktorët e portalit Rolaj Me prezantojnë zgjedhjen e tyre për ekipin më të mirë të xhiros së 16-të. Në bazë të opinionit tonë, ne përzgjodhëm lojtarë që u dalluan me lojën e tyre të mirë dhe kontribuan në suksesin e ekipeve të tyre.

 

Petar Petroviq, 18-vjeçari nga Cetinja, papritur dje pati mundësinë të mbrohet për Podgoricën kundër Komos dhe e shfrytëzoi në mënyrën më të mirë të mundshme.

Me tre deri në katër ndërhyrje të mëdha ai tregoi vlerën dhe potencialin e tij. 2.03 metra i gjatë, ka talentin dhe performancën fizike për të qenë një portier i shkëlqyer në të ardhmen.

 

Mbrojtësi 20-vjeçar i FK Bokelja, Nikola Vukotić, ka treguar një lojë të mirë në derbin e djeshëm në një fushë të vështirë. Ai është anëtar i rastësishëm i kombëtares U21 të Malit të Zi. Para Bokelj, ai ka luajtur për Rudar dhe Iskra, dhe ka kaluar nëpër shkollën rinore të Budućnostit.

 

Balša Banović, mbrojtësi 25-vjeçar i FK Otrant-Olympic, komandoi në mënyrë të përsosur mbrojtjen e ekipit të tij dhe u rekomandua për ekipin më të mirë të xhiros së 16-të. Ata luajtën kundër sulmit të FK Bokelj, i cili ka shënuar 26 gola deri më tani në kampionat. Banoviç më parë ka luajtur për Budućnost, OFK Titograd, Deçiq, Makedonija GjP dhe Rudar.

 

Vuk Ajkoviq, mbrojtësi 25-vjeçar i FK Koma, ishte kyç në mbrojtjen e ekipit të tij ndaj sulmit më efektiv në ligë – FK Podgoricës, i cili ka shënuar 33 gola në 16 xhiro të luajtura deri më tani. Para se të transferohej në FK Kom, Ajković luajti për FK Zeta, FK Ilarion dhe FK Bratstvo.

 

Nikola Globarević, sulmuesi 26-vjeçar i FK Grblja, i solli Gërbljes tre pikë në kohën e fundit ndaj Lovcenit. Ai doli nga stoli në minutën e 60-të dhe e zgjidhi lojën. Globarević më parë ka luajtur për këto klube: OFK Nikshiq, Zeta Golubovci, FK Berane, FK Lovćen, FK Ibar, Budućnost Podgorica, FK Bokelj, FK Čelik Nikshiq dhe FK Bratstvo.

 

Igor Poček, sulmuesi i FK Bokelja, po luan mirë këtë sezon. Ai është forca kryesore në sulmin e Bokeljes, krijon raste dhe shënon gola. Aktualisht ka më së shumti asistime kyçe në Ligën e Dytë. Dje luajti shumë mirë në derbi. Gjatë karrierës së tij, Poček ka luajtur për këto klube: FK Bokelj, FK Mornar, FK Zlatibor Čajetina, FK Sutjeska, FK Mladost Doboj Kakanj, FK Mogren dhe FK Berane.

 

Danilo Markoviq dha një kontribut të madh në fitoren e djeshme të Iskra kundër Internacionalit. Ai kishte shumë zotërime dhe pasime të mira dhe mund të thuhet se dominonte në mesfushë. Gjatë karrierës së tij, Markoviç ka luajtur për këto klube: FK Iskra, FK Deçiq Tuzi, AS Rodos, FK Rudar Pljevlja, Budućnost Podgorica dhe FK Bratstvo.

 

Nemanja Sekulić bëri një punë “mirë” dje në mesin e fushës për skuadrën e Komas. Me shumë duele të fituara, shumë vrapime dhe përpjekje, ai dominoi për skuadrën e Komas në atë segment të lojës. Gjatë karrierës së tij, Sekulić luajti për këto klube: Vojvodina, Rudar Pljevlja, Petrovac, Bratstvo, Zeta, Kom, Budućnost Podgorica.

 

Vasilije Osmajliq, përfaqësuesja 18-vjeçare e të rinjve të Malit të Zi, ka hyrë në fushë në fillim të pjesës së dytë, më saktë në minutën e 46-të.

Nuk kaloi shumë dhe Osmajliq tregoi talentin e tij. Në minutën e 49-të ai shënoi golin e tij të parë dhe vetëm nëntë minuta më vonë, në minutën e 58-të, ai shënoi golin e dytë.

 

 

 

Ognjen Rolović – sulmuesi i FK Iskra tregoi se nuk harroi të tundte rrjetat e kundërshtarit. Kujtojmë golin e tij për Saburtalon ndaj Sheriff Tiraspol në kualifikueset e Champions League.

Sot ai ishte një lojtar kyç për skuadrën e Iskra, duke shënuar dy gola në minutën e 71-të (penallti) dhe 82-të. Ognjen deri më tani ka shënuar 7 gola për Iskra.

Gjatë karrierës së tij, Ognjen Rolović luajti për këto klube: Kerċem Ajax, FK Iskra Danilovgrad, FK Mornar, FC Minsk, Saburtalo Tbilisi, FC Kamza, Birkirkara, FK Zabjelo, FK Mladost Podgorica.

Ayumu Nishimura, lojtari i FK Otrant-Olympic, ishte më i miri në radhët e Otrant Olympic.

Shpejtësia e tij e jashtëzakonshme në start, dhe ai është shumë i “rrezikshëm” në 16 metrat e kundërshtarit dhe i “paket” të gjithë topat në portën e kundërshtarit. Para se të vinte në Mal të Zi, Nishimura luajti në Japoni për Niigata Uni H&W dhe Niigata UH&W FC. Deri më tani ai ka shënuar 6 gola në kampionat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *