Liga e Parë Top lajmet

Talenti i Futbollit të Malit të Zi u operua dy ditë më parë

Futbollisti i ri Vuk Strikovic, një nga lojtarët e rinj më të talentuar, së fundmi i është nënshtruar një operacioni të kockës metatarsal në Beograd. Sipas parashikimeve, ai do të pasohet nga një pushim i rreptë prej 4 javësh dhe një pushim prej tre muajsh, që do të thotë se Sutjeska dhe kombëtarja e re e Malit të Zi do të mund të llogarisin tek ai vetëm vitin e ardhshëm në vazhdim të sezonit.

 

Strikoviç ishte në formë të shkëlqyer me dy gola të shënuar dhe një asistim në 11 ndeshjet e luajtura për skuadrën e Sutjeskës. Lëndimi ka ndodhur gjatë nxehjes për ndeshjen e kampionatit me Petrovacin.

 

Ai filloi në shkollën e futbollit Budućnosti si anësor i majtë, por më vonë ndryshoi pozicionin e tij pasi iu bashkua skuadrës Rudar nga Pljevlja. Trajneri i atëhershëm i Pljevljakut, Vuko Bogavac, e transferoi atë në pozicionin e sulmuesit, ku “shpërtheu” në futboll.

 

Në një sezon e gjysmë, një lojtar anonim deri atëherë, shënoi 18 gola mbresëlënës për Rudarin dhe interesoi publikun e futbollit për të.

Pas kësaj, Strikovic u largua nga Rudari dhe shkoi te skuadra çeke Mlada Boleslav, por aty nuk pati një shans real dhe u kthye në Sutjeska.

Vuka Strikovicit i urojmë shërim të shpejtë dhe rikthim në fushë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *